Zaczynamy! Zaczynamy nowy szkolny rok!
Z uśmiechami - znów kolejny pierwszy krok!
8 maja klasy siódme wybrały się do Zabrza na spektakl pt."Balladyna". Teatr Nowy zachwycił naszych uczniów, a uwspółcześniona wersja dzieła Słowackiego z pewnością przypadła im do gustu. Kolejnym przystankiem podczas wycieczki była Palmiarnia w Gliwicach.
Dnia 30 kwietnia odbyła się akademia z okazji świąt majowych przygotowana przez panią Iwonę Achtelik, Ewę Barską i Marzenę Czerwińską - Konsek. W występie wzięli udział uczniowie z klasy 4a i 4c oraz 7a i 7c.
Jak co roku w naszej szkole obchodzony jest Dzień Ziemi. 22 kwietnia nasi uczniowie ubrali się na zielono, żeby uczcić ten dzień. Ale to nie wszystko, przez cały tydzień chętne klasy brały udział w sprzątaniu świata. Zarówno ci najmłodsi, jak i trochę starsi uczniowie, dali wspaniały przykład tego, jak dba się o naszą planetę
Klasa 8B miała szansę na żywo doświadczyć sztuki i opisać swoje wrażenia po angielsku w Galerii Sztuki Rzeczna.
Klasy 4a i 6a uczestniczyły w rybnickich obchodach Dnia Świadomości Autyzmu. Najpierw wzięła udział w Niebieskim spacerze spod Bazyliki Mniejszej na rynek na znak solidarności z osobami autystycznymi. Następnie uczestniczyła w zajęciach arteterapii w muzeum w Rybniku.
Good morning! Zielono mi! Taki był nasz poniedziałek w szkole. Obchodziliśmy dzień św. Patryka, patrona Irlandii.
Dzień 22 marca minął nam na obchodach Światowego Dnia Wody. Uczniowie mogli wziąć udział w quizie o wodzie, zapoznać się z wystawą przygotowaną w oparciu o materiały PAH oraz uczestniczyć w zajęciach, poświęconych zagadnieniu wirtualnej wody. Wydarzenie odbywało się pod "kropelkowymi parasolami", pod które zapraszamy znów za rok!
Kilka tygodni przed feriami rozpoczęliśmy nasze szkolne przygotowania. Najpierw byliśmy na zebraniu samorządu szkolnego, później chodziliśmy po klasach w poszukiwaniu chętnych do występu. Zgłosiło się kilkanaście osób, głównie wokalistów.
Misja montażu karmników wokół szkoły zakończona sukcesem! Uczniowie klasy 5a będą się opiekować naszymi skrzydlatymi przyjaciółmi przez całą zimę
Nasza świetlica bierze udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym "Świetliczaki na tropie ... przysłów". Poniżej fotorelacja z realizacji kolejnych zadań.
W trakcie Tygodnia Śląskiego klasy 1-5 wzięły udział w mini konkursie „Ślonsk je pjykny”.
Za nami Jubileuszowy – XXX Śląski Mityng Pływacki Olimpiad Specjalnych Rybnik 2023.
W naszej szkole tradycyjnie obchodziliśmy Dzień Króla Juliana. Może przewrotnie, ale dieta tego osobnika jest owocowa, a dzień pełen wygibańców i ruchu, co też bardzo staraliśmy się wcielić w nasze szkolne życie. W szkole królowali Królowie Julianowie, częstowaliśmy się owocowymi przekąskami, a na przerwach wyginalismy śmiało ciało:)
W naszej szkole promujemy zdrowy styl życia dlatego w ubiegłym tygodniu po raz kolejny odbył się "Tydzień Zdrowego Jedzenia".
W środę 08.11. klasy 3 oraz klasy 4 miały niebywałą okazję poznać różne rodzaje lalek teatralnych, o których barwnie opowiadał zaproszony do szkoły gość. A był nim: pan Marek Żyła!
Klasa 2a z okazji Dnia Chłopaka odwiedziła BOMBON. Klasa wzięła udział w warsztatach, każdy zrobił pięknego lizaka. Można również było kupić coś słodkiego, a wybór był ogromny.
25 października nasza szkoła po raz drugi przystąpiła do IV Międzynarodowej edycji VIII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie "Przerwa na czytanie".
Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej w wykonaniu klas 3a i 5a. Uczniowie porównali, jak wyglądała szkoła dawno temu i obecnie. Odbył się również koncert życzeń dla nauczycieli i pozostałych pracowników szkoły.
Klasa 2c udała się w czwartek 19 października do Muzeum w Rybniku na lekcje muzealną.
W dniu 2 i 3 października klasy szóste i ósme naszej szkoły wzięły udział w innowacji historycznej: Innowacyjna historia - nowe technologie w służbie edukacji.
Od 2 do 8 października trwa głosowanie na projekty w budżecie obywatelskim Miasta Rybnika na 2024 rok.
Szczegóły projektu -> https://budzet-obywatelski.rybnik.eu/projekt/3912#project-preview-overlay
link do strony z głosowaniem
https://budzet-obywatelski.rybnik.eu/glosowanie
Dnia 20 września, w cieplejszy dzień już prawie jesieni, klasa 8a zorganizowała dla najmłodszych Dzień Przedszkolaka.
Dnia 4 września rozpoczęliśmy Rok Szkolny 2023/2024.
31 maja klasa 6A wybrała się na warsztaty robienia lizaków do znajdującego się w naszym mieście sklepu ze słodyczami Bombon. Uczniowie dowiedzieli się jak robi się różne słodkości, a potem własnoręcznie stworzyli pyszne lizaki.
2 czerwca uczniowie klasy 1c wybrali się do ZSP nr 3 w Rybniku i mieli okazje uczestniczyć w spotkaniu z autorem książek dla dzieci - Tomem Justyniarskim i jego pupilem Lusią. Na zakończenie mogli zakupić jego książki i otrzymać dedykację.
Jak sobie poradzić ze stresem przed egzaminem ósmoklasisty? Każdy ma swoje sposoby. Jedne są lepsze, inne gorsze. Klasa 8a wraz z wychowawcą spróbowała jogi śmiechu.
10 maja w naszej szkole odbył się Miejski Konkurs Recytatorski „Kochajmy zwierzęta”. Dziesiątka zdolnych uczniów zmierzyła się z recytacją wiersza o tematyce związanej ze zwierzętami. Poziom był naprawdę wysoki i niełatwo było wyłonić zwycięzców. Każdemu uczestnikowi należą się wielkie brawa za wystąpienie w konkursie, a opiekunom gratulacje za przygotowanie swoich podopiecznych. Naszą szkołę reprezentowała Maja Różańska z kl. 3b
W dniu 18 maja klasy czwarte wybrały się na Festiwal Nauki, który odbył się na terenie Kopalni Ignacy. Na miejscu wzięli udział w warsztatach artystycznych z malowania na szkle, korzystali z okularów VR, wzięli udział w doświadczeniach chemicznych i wspięli się na wieżę, z której mogli zobaczyć panoramę Rybnika i okolic.
Wzięła w niej udział klasa 3a i 3b. Dzieci zobaczyły Wzgórze Zamkowe i Rotundę Romańską (tę z 20sto złotówki), były przy Studni Trzech Braci i w Wenecji Cieszyńskiej. A na zajęciach z bibliotekoznawstwa zwiedzały Muzeum Drukarstwa i brały udział w warsztatach litograficznych.
10 maja 2023 r. „Mała Jedenastka” wyłoniła swoich Mistrzów Dobrego Wychowania! Gratulacje dla zwycięzców tej wspólnej zabawy!
8 maja w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji ważnych Świąt Majowych obchodzonych w naszym kraju. Święto Ludzi Pracy, Święto Konstytucji, Rocznica przystąpienia Polski do struktur Unii Europejskiej oraz rocznica podpisania traktatu pokojowego kończącego II wojnę światową zostały z pełnym zaangażowaniem przedstawione w programie artystycznym przez uczniów Jedenastki.
W naszej szkole obchodziliśmy Dzień Bohatera Literackiego. Z tej okazji uczniowie mogli przebrać się za wybraną postać z dowolnej książki. Chętni wzięli dodatkowo udział w konkursie polonistycznym.
W budynku nr 2 uczniowie klas 1-3 mieli okazję spotkać się z fantastycznym pisarzem dla dzieci, panem Waldemarem Cichoniem, twórcą postaci niesamowitego kota Cukierka.
Dnia 19 kwietnia miała miejsce w naszej szkole akcja Żonkile, której koordynatorkami zostały pani Iwona Achtelik oraz pani Barbara Przeczek. Akcja miała na celu upamiętnienie 80 rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.
W dniach 12-14.04 ósme klasy zwiedziły Warszawę.
Wycieczka klasy 6a i 6c do Cieszyna. Pierwszy etap to poznanie historycznych korzeni naszej kultury czyli wzgórze zamkowe z romanska zabudowa Śląskich Piastów (wieża, rotunda), braliśmy udział w warsztatach z grafiki i Zwiedziliśmy muzeum drukarstwa.
W naszej Jedenastce, aby odpowiednio uczcić ten dzień, zadbaliśmy o odpowiedni wystrój przygotowując ozdoby i gazetki tematyczne. Uczniowie wzięli również udział w lekcji on-line przygotowanej przez Laboratorium Wody i Ścieków Pawik Rybnik.
Reklama dźwignią handlu? Każdy o tym wie. Wiedzą również uczniowie klasy 6c. Na lekcjach języka polskiego poznali mechanizmy reklamy, zwłaszcza językowe. Pracowali na zebranym osobiście materiale reklamowym a następnie wykonali własne reklamy. Zmierzyli się z dwoma tematami (do wyboru): należało zareklamować dowolną lekturę szkolną lub białą pastę do butów.
Jak im poszło? Zobaczcie! Kto chce kupić biała pastę do butów? A kto chętnie zakupi lekturę? Ja na pewno! A Wy?
Rezolutna rudowłosa dziewczynka z Zielonego Wzgórza odwiedziła w lutym uczniów klasy 6c. Przy tej okazji przeprowadzono z nią długi i wyczerpujący wywiad. W postać Ani Shirley wcieliła się z powodzeniem Julia Wonisławczyk, wywiadem kierowała Nicola Siedlecka a pytania zadawali wszyscy uczniowie. Wcześniej poznali oni zasady przeprowadzania wywiadu i przygotowali pytania, które chcieliby zadać bohaterce książki Lucy Maud Montgomery. Pytania oraz odpowiedzi samej Ani musiały wiązać się z treścią lektury i świadczyć o jej znajomości. Był to niezapomniany wywiad. Czekamy na spotkanie z innymi bohaterami lektur. Kto zechce przyjąć zaproszenie?
W dniu 02 marca klasa 8a odwiedziła Rybnickie Centrum Edukacji Zawodowej na ulicy Świerklańskiej w Rybniku. W ramach dni otwartych poznała ofertę edukacyjną warsztatów mechanicznych. Zobaczyła pracę i obsługę drukarek 3D, tokarek, frezarek i innych maszyn, które stanowią wyposażenie Centrum. Gospodarze ugościli nas pysznymi naleśnikami i obdarowali drobnymi upominkami.
Dotarła do nas wspaniała wiadomość! Utwór poetycki naszej obecnej absolwentki, Martyny Krauze, został zamieszczony w XIX tomie „Antologii Poezji Dziecięcej i Młodzieżowej”. Martyna, jeszcze jako uczennica klasy 8f, wzięła udział w roku szkolnym 2021/2022 w Wojewódzkim Konkursie Poetyckim dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych pod patronatem Marszałka Województwa Śląskiego, Prezydenta Miasta Zabrza i Fundacji Wisławy Szymborskiej.
Mimo upływu czasu powieść przygodowo-podróżnicza Henryka Sienkiewicza nadal potrafi zaciekawić kolejne pokolenia czytelników.
W listopadzie i grudniu 2022 r. odbył się w naszej szkole, po trzech latach przerwy Szkolny Konkurs Piosenki Śląskiej. Zainteresowanie, mimo początkowych obaw organizatorów było spore. Część dla klas I-III miała miejsce podczas Szkolnego Turnieju Wiedzy o Śląsku.
W XX Międzynarodowym Konkursie Plastycznym pt. ”Tęczowy kalendarz”
Amelia Głowacka zdobyła NAGRODĘ, a Adam Branny WYRÓŻNIENIE.
W Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pt.”Kartka Świąteczna” Filip Głowacki zdobył WYRÓŻNIENIE
Opiekunem laureatów jest Katarzyna Michalik-Kiszka.
W piątek, 16 grudnia, klasy 4A i 6A rozpoczęły przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Dzięki świetnie wyposażonej sali gastronomicznej w naszym szkolnym Laboratorium Przyszłości, uczniowie mogli wspólnie piec i dekorować pyszne pierniczki i inne ciasteczka, a w całej szkole unosił się ich wspaniały zapach. Dodatkowo, wyjątkową atmosferę tworzyła świąteczna muzyka i nastroje uczniów. Wypieki były tak pyszne, że do świąt chyba jednak nic nie zostanie.
Marlena Soboń, Katarzyna Korecka
Dnia 6 grudnia naszych uczniów odwiedził św. Mikołaj w towarzystwie uśmiechniętych aniołków ale także groźnych diabłów. Klasy świętowały ten dzień na różne sposoby: były wyjścia do kina, do muzeum na wystawę szopek, pizza, wyjście do cukierni. Jedno jest pewne: każde dziecko otrzymało zasłużony, słodki upominek od Mikołaja.
Ale się działo w budynku klas 1-3! W ramach Tygodnia Śląskiego w Jedenastce, 7 listopada uczniów młodszych klas odwiedziły Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Popielowa i Radziejowa! Przyjechały w pięknych, regionalnych strojach, zaśpiewały piosenki w gwarze i opowiedziały o śląskich tradycjach. ‘Piekne frelki’ mogły nawet ubrać na siebie elementy takiego śląskiego stroju. Nie zabrakło oczywiście szybkiego „kursu” z gwary śląskiej – po tym spotkaniu każdy uczeń z pewnością wie, ile ‘heftów’ ma w ‘pukel taszy’, i jakie ‘szkryfloki’ będą mu potrzebne na lekcji.
16 listopada klasy 6c, 6d, 7a, 7ab i 8a miały okazję obejrzeć multisensoryczną wystawę prac Van Gogha.
Wystawa zawitała do Katowic po ogromnym sukcesie w miastach na całym świecie, takich jak: Los Angeles, Nowy York, Toronto, Las Vegas, Dubaj, Berlin czy Paryż. To najbardziej innowacyjna forma doświadczenia sztuki wielkiego artysty. W specjalnie przygotowanej scenerii na ekranach nasi uczniowie zobaczyli setki dzieł Van Gogha, tętniących kolorami. Prezentacja zawierała również fragmenty listów artysty do jego brata Theo, dzięki którym poznano dokładniej życie malarza. Całości towarzyszyła nastrojowa muzyka.
Po omówieniu lektury “Pinokia” Carlo Collodiego uczniowie klasy 6c poznali różne rodzaje lalek teatralnych. To stało się inspiracją do wykonania własnych do wspomnianej książki. Uczniowie spisali się wyśmienicie! W swoje lalki włożyli dużo pracy i serca. Królowały kukiełki, ale nie zabrakło też marionetek i pacynek. Zobaczcie, jak wspaniale im poszło!
W miniony wtorek uczniowie klas młodszych uczestniczyli w zabawie Ślonsk je piykny! W wesołej atmosferze zmierzyli się z różnymi zadaniami nawiązującymi do śląskiej tradycji i gwary min.: kulanie klusek, zgaduj-zgadula po naszymu, śląskie pieśniczki. Efekty zabawy prezentują zdjęcia.
Andrzejki w klasie 1a, były zabawy, konkursy, wróżby i oczywiście lanie wosku. Wszyscy super się bawili!!!!
Po zwiedzeniu Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku w ramach dni otwartych w dniu 30 listopada klasa 8a udała się do Edukatorium Juliusz w Rybniku.
30 listopada klasy ósme udały się do Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku. Poznały ofertę edukacyjną szkoły, wędrując po takich salach, jak: chemiczna, fizyczna, informatyczna, mechaniczna, techniczna, mechatroniczna, elektryczna, samochodowa, źródeł energii odnawialnej i druku 3D.
8 listopada obchodzony jest Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania, dlatego jako Szkoła Promująca Zdrowie świętowaliśmy cały tydzień! W ciągu Tygodnia Zdrowego Jedzenia nasi uczniowie przygotowywali pyszne i kolorowe, a przede wszystkim zdrowe, kanapki, sałatki, koktajle, soki a nawet owocowe szaszłyki.
10 listopada odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości, którą przygotowały p. Achtelik oraz p. Konsek wraz z uczniami klasy 6A. Uczniowie pojawili się w szkole ubrani odświętnie, w galowych strojach, nierzadko z biało-czerwonymi kotylionami. W salach można było zobaczyć gazetki poświęcone Niepodległości Polski. O godzinie 11:11 wspólnie odśpiewaliśmy Hymn Polski włączając się w akcję "Szkoła do hymnu" i oddając hołd wszystkim walczącym o niepodległość naszego kraju.
11 listopada poczet sztandarowy naszej szkoły, w składzie: Agata Jekiełek, Wiktoria Józwiak i Michał Śmieja z klasy 8a, uczestniczył w miejskich obchodach 104. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
W dniu 25 października klasy ósme pojechały na wycieczkę edukacyjną do Oświęcimia a dokładnie zwiedziły Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau. Jest to szczególne miejsce nie tylko dla nas, Polaków, lecz dla każdego człowieka.
W tym miejscu dokonała się największa w dziejach ludzkości zagłada Żydów, Romów oraz innych ludzi niewygodnych dla polityki nazistowskich Niemiec.
W tym roku Nasza szkoła po raz pierwszy przystąpiła do III MIĘDZYNARODOWEJ EDYCJI VII OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI „PRZERWA NA CZYTANIE – BICIE REKORDU W CZYTANIU NA PRZERWIE”.
Dnia 02.11 obchodziliśmy Dzień Śpiocha. Na korytarzu było kolorowo od szlafroków, piżam, kapci, poduszek i kocyków.
Ósmego września odbył się Dzień Dobrych Wiadomości. Dziewczyny z ósmych klas odwiedziły każdą salę w naszej szkole z koszem z karteczkami.
30 września obchodzimy w Polsce Dzień Chłopaka.W innych krajach Dzień Chłopaka obchodzony jest w innym dniu, przykładowo: w Ukrainie 23 lutego, a w Anglii 5 kwietnia.
Do Teatru Ziemi Rybnickiej zawitała Alicja z Krainy Czarów! Na spektakl 6.10 wybrały się klasy: 1c i 2b wraz z wychowawczyniami.
Jak co środę uczniowie klasy 1c spotkali się z wychowawczynią p. Justyną Jarmuż na kółku dziennikarskim. Od września było już m.in. oglądanie różnych gazet, tworzenie ilustracji do szkolnej gazetki, a nawet układanie pytań do wywiadu z Frankiem (Pluszakiem honorowym klasy 1c).
Podczas akademii z okazji DEN w dniu 13.10.2022 r. wręczone zostały nagrody dla osób, które uzyskały najwyższy wynik w etapie szkolnym X Dyktanda Niepodległościowego “Po polsku o historii”.
10 października w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Drzewa. Uczniowie klas 4-8 mieli okazję wziąć udział w dwóch konkursach, klasowym oraz indywidualnym, zorganizowaliśmy także zbiórkę pieniędzy, które zostaną przeznaczone na zakup drzewek.
7 października przypada Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Nasza szkoła włączyła się w obchody tego święta. Uczniowie uczestniczyli w zabawach zorganizowanych na boisku szkolnym.
Klasy czwarte odwiedziły rybnickie Edukatorium. Uczniowie dzięki nowoczesnym ekspozycjom poznawali budowę i funkcjonowanie ludzkiego organizmu.
W dniu dzisiejszym tj. 4 października 2022r. klasy 4a i 6c wzięły udział w ogólnopolskiej akcji "Sprzątamy dla Polski".
W dniu 29.09.2022 r. 34 uczniów naszej szkoły wzięło udział w X Ogólnopolskim Dyktandzie Niepodległościowym. Uczniowie pisali dwa różne teksty w zależności od grupy wiekowej. W grupie klas 4-6 do dyktanda przystąpiło 23 uczniów i zmierzyli się z tekstem, pt.: „Wielki „mały wiersz”” a w grupie klas 7-8 do dyktanda podeszło 11 uczniów, dla których przygotowano tekst, pt.: „Niepodległa edukacja”. Nad organizacją i przebiegiem dyktanda czuwały polonistki naszej szkoły.
Dnia 26 września odbył się Europejski Dzień Języków Obcych. Organizatorami obchodów tego dnia byli nauczyciele j. angielskiego i j. niemieckiego oraz samorząd szkolny z opiekunem.
W galowych strojach, z dźwiękami hymnu narodowego, uroczystym wejściem pocztu sztandarowego przywitaliśmy nowy rok szkolny.
Przyroda i biologia inaczej? Dlaczego nie?! Lekcje nie muszą się odbywać w szkolnych ławkach. Uczniowie naszej Jedenastki z chęcią podzielą się swoimi wspomnieniami z zajęć terenowych ...
Uczestnicy kółka plastycznego dla dzieci młodszych, prowadzonym przez p. Katarzynę Michalik-Kiszkę, poza oczywistymi aktywnościami na zajęciach, wzięli udział w wybranych konkursach plastycznych.
Przed świętami Wielkanocnymi w świetlicy odbył się kiermasz ozdób wielkanocnych wykonanych przez dzieci.
Dochód ze sprzedaży przeznaczony został na zakup nowych gier do świetlicy.
Zakończyliśmy rozgrywki w piłce nożnej w dwóch grupach; w klasach 4-6 i 7-8.
Mocium panie! "Zemsta" na egzaminie
Nastał dzień egzaminu. Zestresowani, nadrabiający miną, pozornie wyluzowani ósmoklasiści w pieknych galowych strojach punktualnie przybyli na egzamin z języka polskiego.
Przed wejściem do sali niektórzy jeszcze westchnęli : "żeby nie było "Zemsty" i " Quo vadis,".
A tu proszę. Na złość niektórym w arkuszu egzaminacyjnym pojawia się fragment komedii Fredry.
Gościliśmy pana Andrzeja Pająka, który przybliżył nam świat przyrody. Tym razem mieliśmy okazję z bliska zobaczyć, a nawet dotknąć niektóre gatunki ssaków.
Dnia 22 kwietnia obchodzony jest Dzień Ziemi. Celem jego jest promowanie ochrony środowiska, poszerzanie świadomości ekologicznej i inspirowanie do życia w zgodzie z naturą. O właściwy charakter święta w naszej szkole zadbali uczniowie z kółka biologicznego i z Ligi Ochrony Przyrody, przygotowując dekoracje.
Tego dnia uczniowie klas IV-VIII mogli spróbować swoich sił w quizie dotyczącym Dnia Ziemi. Quiz cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów.
Fabryka Czekolady po raz kolejny otworzyła swoje drzwi dla wielbicieli słodkości. W dniu 29.04.2022r. klasy 5b i 5c wybrały się na wycieczkę do Fabryki Czekolady w Krakowie.
21 marca uczniowie klas 1-3 uroczyście przywitali wiosnę biorąc udział w konkursie Omnibus. Grając w Koło Fortuny uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę w wielu dziedzinach, wykazać się w zadaniach sportowych, a przede wszystkim dobrze się bawić!
Dnia 22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody. O właściwy charakter święta zadbali uczniowie z kółka biologicznego i z Ligi Ochrony Przyrody przygotowując dekoracje w szkole.
Pięcioosobowa grupa recytatorek zaprezentowała się w Domu Kultury w Niewiadomiu. Tematem konkursu była twórczość Marii Konopnickiej, Janusza Korczaka i Kornela Makuszyńskiego.
W dniach 28, 29 i 30 marca uczniowie naszej szkoły - po długiej przerwie - mieli możliwość uczestnictwa w szkolnych rekolekcjach. Tegoroczne hasło, pod którym ukryta była rekolekcyjna prawda to: BOŻE MILOSIERDZIE JEST PIĘKNE.
Dnia 17 marca odbył się konkurs matematyczny Kangur, w którym wzięło udział 28 uczniów. Cieszymy się, że po edycjach online powróciła tradycyjna, stacjonarna forma konkursu.
Koniec śniegu! Wiosna w biegu!
Z okazji pierwszego dnia wiosny odbył się międzyklasowy turniej sportowy z elementami wiedzy o zdrowiu. Uczniowie poradzili sobie bardzo dobrze. Reprezentanci czuli silne wsparcie kolegów i koleżanek z klasy.
W trakcie zajęć uczniowie klasy 6a przygotowali przedstawienie w języku angielskim pt. "Look after this bear, please" w ramach innowacji pedagogicznej prowadzonej przez panią Patrycję Noster.
W ramach innowacji pedagogicznej prowadzonej przez panią Patrycję Noster klasa 4b miała lekcje dotyczące różnych umiejętności, czynności oraz słownictwa w języku angielskim związanego z gotowaniem i pieczeniem gofrów. Na jednej z nich uczniowie mieli okazję robić gofry. Dzieci łączyły przyjemne z pożytecznym
Klasa 3c udowodniła, że omawianie lektury nie musi być nudne! W ostatnim czasie uczniowie tej klasy poznawali historie pewnych pingwinów żyjących na Antarktydzie.
Wysoki poziom i dojrzały repertuar Tak skomentowało występ jury Miejskiego Konkursu Recytatorskiego dla klas starszych. Naszą szkołę reprezentowały: Natalia Kulczyńska (opiekun p.Ewa Szewczyk) Julia Ambroziak (opiekun p.Bozena Sperling) oraz Kinga Nowak (opiekun p.Zofia Paszenda).
Po raz czwarty w naszej szkole odbędzie się zbiórka na WOŚP. W tym roku zbieramy na oddziały okulistyczne. Przygotowujemy filmik z Waszymi występami. U wejścia do szkoły wisi plakat z pozdrowieniami i podpisem Jurka Owsiaka!!!
Pieniądze można wpłacać do naszej wirtualnej skarbonki. Przesyłajcie link do Waszych bliskich i znajomych. Liczymy na Was! :) -->Dorzuć się do naszej skarbonki<--
Stacjonarna zbiórka pieniędzy odbędzie się w poniedziałek w budynku filii i wśród czwartoklasistów. Niech orkiestra gra i u nas!
Pomóż nam, żeby dzieci mogły widzieć to, co ty!
W Jedenastce już gramy. Zagrasz z nami?
Jestem dzieckiem, ale pomagam. Pograjmy razem!!
Wspieramy WOŚP! Razem możemy więcej!
Pokaż swój talent i przejrzyj na oczy
Film z występami naszych uczniów dla Orkiestry: -->kliknij tutaj<--
Wspólnie do eSkarbonki zebraliśmy 3.420zł.
W grudniu Pani Patrycja Noster ogłosiła konkurs na świąteczny komiks w dwóch kategoriach. Dla klas 4 i 5 w języku polskim z elementami języka angielskiego. Dla klas 6-8 w języku angielskim.
Uczniowie klas 8 realizowali projekt,,Kwasy Lapbook". Wcześniej na lekcjach chemii, mieli okazję zapoznać się z tajemnicami różnych kwasów, z ich właściwościami, zastosowaniem i metodami otrzymywania.Następnie tworzyli książeczki, które będą mogli oglądać uczniowie klas młodszych, podczas wystawy prac, ktora będzie zorganizowana na korytarzu szkolnym.
W Jedenastce pachnie świętami! W naszych klasach odbyły się tradycyjne wigilijki- były słodkości i rozmowy przy wspólnym stole. Nie zabrakło też prezentów! Wspaniałe chwile zostały uchwycone na zdjęciach.
Omawianie lektury "Hobbit, czyli tam i z powrotem" J. R. R. Tolkiena dało okazję uczniom klasy 6b do wykazania się niezwykłą kreatywnością. Zadanie polegało na wykonaniu makiety słynnej norki z wygodami.
Stan wojenny w Polsce – stan nadzwyczajny na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, który został wprowadzony 13 grudnia 1981 roku na mocy uchwały Rady Państwa z 12 grudnia 1981 roku, na polecenie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego.
Kartki świąteczne zostały wykonane przez dziewczynki z klasy 4b na lekcji języka angielskiego.
Uczniowie naszej szkoły oprócz wysyłania smsów potrafią stworzyć niesamowite kartki świąteczne. Być może przeglądanie galerii tych niezwykłych prac zainspiruje również innych.
Na tradycyjnych Andrzejkach było lanie wosku, wróżby z butami i nie tylko. Niezapomniany czas wspólnej zabawy odbył się w klasie 8c.
Niepotrzebny był Internet ani multimedia, aby przenieść się do drugiej połowy XIX wieku do miasteczka St. Petersburg nad rzeką Missisipi i poczuć się tak jak Tomek Sawyer.
W czwartek 18 listopada odbył się drugi etap Konkursu z Języka Polskiego.
Dnia 10 listopada w naszej szkole odbyła się audycja poświęcona Ojczyźnie w 103 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, po 123 latach niewoli.
Innowacja pedagogiczna „Przyjaciele Przyrody” jest nowatorskim pomysłem autorstwa pani Katarzyny Koreckiej i pani Sylwii Żak, bardzo potrzebnym we współczesnej szkole. Dlaczego? Łączy w sobie dwa bardzo istotne elementy. Po pierwsze naukę poprzez doświadczenie. Zeszyty, książki zastępują na części przyrodniczej mikroskopy i preparaty, a w części chemicznej gniotki nienewtonowskie i "wybuchające" wulkany.
Każdego roku w okolicach dnia 1 listopada nasi uczniowie, a także nauczyciele odwiedzają groby i cmentarze, na których spoczywają osoby związane z naszą szkołą.
W październiku klasy ósme zwiedziły Aushwitz- nazistowski obóz koncentracyjny.
Klasa 7a to prekursorzy dobrych trendów w naszej szkole. Jako pierwsi kupili swoje drzewko klasowe- wiśnię piłkowaną amanogawę. Czekamy aż urośnie. Będzie przepięknie!
W dniach 19 i 27 października 2021 r w naszej szkole odbyły się lekcje profilaktyczne przygotowane przez Fundację Wychowanie i Profilaktyka im. Filipa Neri.
Uczniowie odwiedzili gliwicką radiostację, gdzie mieli lekcję historii o początku II wojny światowej i dowiedzieli się jaką rolę w jej wybuchu miała prowokacja na radiostacji w Gliwicach. Przepłynęli również historycznym Kanałem Gliwickim poznając zasady działania służby na rzece. Na koniec odwiedzili gliwicką Palmiarnię doceniając bioróżnorodność świata przyrody.
Uczniowie kl. 3c postanowili uczcić Światowy Dzień Owoców i Warzyw, więc przygotowali sałatki ze swoich ulubionych owoców.
Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego w lesie oddycha się tak dobrze, albo dlaczego wracamy ze spaceru w lesie spokojniejsi i bardziej wypoczęci?
Łopaty w ruch i upiększamy teren wokół naszej szkoły wraz z klasą 8c i 7d
„Każdy z nas, każda matka, każde dziecko, każdy nauczyciel i każdy członek danej społeczności myjąc ręce wodą z mydłem może pomóc w budowie zdrowego społeczeństwa. Jeśli wiedziałbyś, jak uczynić świat lepszym, to z pewnością byś to zrobił. Okazuje się, że każdy z nas ma taką możliwość – po prostu trzeba myć ręce wodą, dodać mydło, spienić i spłukać czystą wodą” – mówi Sanjay Wijesekera z UNICEF.
Klasy czwarte wyruszyły na przygodę z kompasami na lekcjach przyrody. Uczniowie znaleźli drogę do celu na podstawie zakodowanej informacji.
Brawo Wy!
Dnia 1 października obchodziliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia.
28 września uczniowie klas: 3a, 3c oraz 4a uczestniczyli w koncercie uczniów i absolwentów Państwowej Szkoły Muzycznej w Rybniku, który odbył się w kościele Matki Bożej Bolesnej. Uczniowie w ramach XXXII Dni Muzyki Organowej i Kameralnej mieli okazję nie tylko wysłuchać pięknie wykonanych utworów, ale również zobaczyć organy na żywo i posłuchać krótkiej lekcji o grze na tym instrumencie.
Klasa 3c ciekawa astronomicznych nowinek pojechała 27 września na wycieczkę do Obserwatorium Astrolab w Czernicy. Uczniowie wysłuchali prelekcji o tym jak wygląda nasz Układ Słoneczny oraz zobaczyli film. Do tego mogli dotknąć modeli planet - oczywiście w pomniejszonej wersji, a także wzięli udział w quizie na temat kosmosu i zbudowali teleskop, przez który później patrzyli w niebo. Nie mogło również zabraknąć wycieczki statkiem kosmicznym po Drodze Mlecznej!
Dnia 17.09 uczniowie brali udział w Rybnickich Targach Edukacji odbywających się na Politechnice Śląskiej.
Profilaktyk Komendy Miejskiej Policji w Rybniku wspólnie ze stowarzyszeniem "Z nadzieja w radość życia" oraz zgodnie z założeniami kampanii: "Wkraczasz w dorosłość ? Wybieraj!", a także zgodnie z programem współfinansowanym przez Miasto Rybnik "Trzeźwość drogą do sukcesu młodzieży szkolnej" i koordynatorem p. J. Jasiewiczem przeprowadziła w szkole zajecia profilaktyczne w zakresie odpowiedzialności karnej osob nieletnich!
Klasy ósme żegnają się z Jedenastką --->zobacz filmik<----
Fotorelacja poniżej.
Co łączy Martynę Krauze z klasy 7f z premierem Rzeczypospolitej Polskiej? Otóż w dniu 18.06.2021 r. Martyna z rąk premiera Mateusza Morawieckiego odebrała nagrodę za zdobycie II miejsca w Wojewódzkim Konkursie Literackim “Sówka - NIEmaSówka” inspirowanym twórczością Erwina Sówki.
W ramach Wystawy jednego eksponatu zorganizowanej przez Muzeum w Rybniku zobaczyć można zdjęcie wejścia do księgarni znanego rybnickiego księgarza, społecznika i patrona naszej szkoły Maksymiliana Basisty, która mieściła się przy ul. Kościelnej w latach 30-tych XX w. kliknij tutaj
19 kwietnia minęła 78 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim, najtragiczniejszego w polskiej historii.
Z radością dzielimy się talentami naszych uczniów. Prezentujemy grę Zbieracze pisanek stworzoną przez Wojtka Grzywocza z klasy 5a oraz Łap pisankę autorstwa Stanisława Pieczki z klasy 6b.
Z okazji świąt wielkanocnych uczniowie przygotowali piękne kwiaty dla mieszkańców Domu Pomocy Społecznej z Rybnika.
W naszej szkole rodzą się prawdziwe talenty graficzne! Zapraszamy do galerii kartek wielkanocnych prosto z pracowni p. Zwierzyńskiej.