Higiena Rąk dla Każdego

2021-10-18

„Każdy z nas, każda matka, każde dziecko, każdy nauczyciel i każdy członek danej społeczności myjąc ręce wodą z mydłem może pomóc w budowie zdrowego społeczeństwa. Jeśli wiedziałbyś, jak uczynić świat lepszym, to z pewnością byś to zrobił. Okazuje się, że każdy z nas ma taką możliwość – po prostu trzeba myć ręce wodą, dodać mydło, spienić i spłukać czystą wodą” – mówi Sanjay Wijesekera z UNICEF.

Pamiętając o tym, jak ważna jest higiena osobista i mycie rąk Jedenastka zaangażowała się w akcję Światowego Dnia Mycia Rąk. Na długich przerwach uczniowie klas starszych pełnili dyżury pilnując, aby koledzy i koleżanki nie zapominali o użyciu mydła i wody w szkole. Dzieci, które umyły ręce otrzymały karteczki z logiem święta. Klasy, które zebrały najwięcej karteczek zostały nagrodzone wyposażeniem kącika czystości. Zorganizowano także konkurs do którego zadania układali nauczyciele z naszej szkoły. Oto kilka zadań:

• Mycie rąk może zapobiegać rozprzestrzenianiu się chorób. Pod warunkiem, że masz dostęp do mydła i wody. Około 3 mld ludzi na świecie nie ma. Jaki to odsetek ludności świata?
  • Dlaczego mydło i ciepła woda lepiej usuwają brud niż woda zimna bez użycia mydła? (m. in. podaj nazwę  siły, która za to odpowiada).
  • Utwórz 5 wyrazów pokrewnych do wyrazu mydło.
  •  To wash your hands You need:
    1. a soap
    2. a sponge and a soap
    3. none of them
    4. a towel and a rug
    5. A soap and some water

Wybierz właściwe odpowiedzi (3).

• W ciągu zaledwie 15 sekund mycia rąk wodą z mydłem redukujemy liczbę bakterii o około 90%. Statystyczny Polak myje ręce przez 5 sekund, oblicz jaki procent bakterii usunie w tym czasie ze swojego ciała.