Van Gogh, Nikiszowiec i SP 11

2022-12-04

16 listopada klasy 6c, 6d, 7a, 7ab i 8a miały okazję obejrzeć multisensoryczną wystawę prac Van Gogha.

Wystawa zawitała do Katowic po ogromnym sukcesie w miastach na całym świecie, takich jak: Los Angeles, Nowy York, Toronto, Las Vegas, Dubaj, Berlin czy Paryż. To najbardziej innowacyjna forma doświadczenia sztuki wielkiego artysty. W specjalnie przygotowanej scenerii na ekranach nasi uczniowie zobaczyli setki dzieł Van Gogha, tętniących kolorami. Prezentacja zawierała również fragmenty listów artysty do jego brata Theo, dzięki którym poznano dokładniej życie malarza. Całości towarzyszyła nastrojowa muzyka.

Przed spotkaniem z dziełami wielkiego Van Gogha klasy odbyły spacer po urokliwym  Nikiszowcu, czyli zabytkowym osiedlu robotniczym, powstałym na początku XX w. Spacer objął Plac Wyzwolenia i takie obiekty, jak:  sklepy, kościół, restaurację, posterunek policji. Największe wrażenie estetyczne zrobiły na naszych uczniach i opiekunach trzykondygnacyjne piękne ceglane bloki, tzw. familoki.

Pogoda wprawdzie nie rozpieszczała zwiedzających, jednak humory dopisywały i jej uczestnicy wrócili usatysfakcjonowani kontaktem ze sztuką i przeszłością naszego regionu.